а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кардио

Вид збор: Префикс
Прв дел од сложенки со значење што е поврзано со срцето.
Англиски: cardio
Употреба: Медицина
Примери:
кардиограм, кардиохирургија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи