а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кардиохирург

мн. кардиохирурзи
Вид збор: Именка, машки род
Хирург за операции на срцето.
Англиски: cardiac surgeon
Употреба: Медицина
Примери:
тим од кардиохирурзи, анестезиолози и друг медицински кадар
FlexiMac
 менување на македонски глаголи