а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кардиохирургија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Хирургија на срцето и крвните садови.
Англиски: cardiac surgery
Употреба: Медицина
Изведенки
кардиохируршки прид.
кардиохируршкиот
Пример: кардиохируршка интервенција
FlexiMac
 менување на македонски глаголи