а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кардиопулмонарен

кардиопулмонарниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на срцето и органите за дишење.
Англиски: cardiopulmonary
Употреба: Медицина
Примери:
кардиопулмонарни заболувања
FlexiMac
 менување на македонски глаголи