а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кардинал

мн. кардинали
Вид збор: Именка, машки род
1. Највисок свештенички чин, веднаш по папата, во хиерархијата на католичката црква.
Англиски: cardinal Албански: kardinal
Употреба: Црковен термин
2. (само едн.) Bид црно десертно грозје cо крупни зрна што најрано зрее.
Албански: kardinal
Изведенки
кардиналски прид.
кардиналскиот
Пример: Кардиналски чин.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи