а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кардаш

мн. кардаши
Вид збор: Именка, машки род
другар, пријател, брат
Англиски: brother Турски: kardeş
Употреба: Разговорно
Примери:
Секој ден скита со оној негов кардаш.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи