а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карго

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Бродски товар; товар воопшто.
Англиски: cargo Албански: kargo
Употреба: Транспорт
Примери:
карго аеродром
2. Осигурување на стока што cе превезува со брод.
Англиски: cargo insurance Албански: kargo sigurim
Употреба: Транспорт
Изведенки
карго прид.
Што се однесува на товар.
Пример: Карго превоз.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи