а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карван

мн. карвани
Вид збор: Именка, машки род
1. Колона од животни (коњи, камили) за превоз на стока и луѓе.
Англиски: caravan Турски: kervan Албански: karavan
Примери:
Тука сретнаа карван од десетина маски и коњи.
2. Колона од автомобили и други превозни средства со одредена намена.
Англиски: caravan Турски: kervan Албански: karavan
Примери:
Предизборен карван.
Хуманитарен карван.
Музички карван.
Изрази
(посл.) Пците лаат, карванот cи мине - се вели кога и покрај укажувањата, работите се одвиваат без да се земат предвид критиките.
Изведенки
карвански прид.
карванскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи