а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карвансарај

мн. карвансараи
Вид збор: Именка, машки род
Гостилница со преноќиште, за одмор на патниците што патуваат со караван и со голем двор за сместување на коњите и стоката.
Англиски: motel Турски: kervansaray
Употреба: Архаизам
FlexiMac
 менување на македонски глаголи