а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карбуратор

мн. карбуратори
Вид збор: Именка, машки род
Дел од мотор со внатрешно согорување во кој се врши претворање на течното гориво во смеса од гасови и воздух.
Англиски: carburettor
Употреба: Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи