а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карбон

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. јаглен
Англиски: coal Албански: karbon
Употреба: Хемија
2. Петтиот период од палеозоикот, период на настанување на јагленот.
Англиски: Carbon Албански: karbon
Употреба: Геологија
Изведенки
карбонски прид.
карбонскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи