а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карбонизација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Процес на претворање на органски материи во јаглен.
Албански: karbonizim
Употреба: Хемија
2. Сува дестилација на дрва или на камен јаглен.
3. Во текстилната индустрија - обработка на волна и волнени ткаенини со раствор на минерални киселини.
Употреба: Хемија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи