а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карбол

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Хемиско соединение, во вид на тврд, безбоен кристал, што се добива по синтетички пат или од смола од камен јаглен; фенол, карболна киселина.
Англиски: phenol Албански: karbol, fenik
Употреба: Хемија
2. Дезинфекциско средство добиено од раствор на карболна киселина.
Англиски: carbolic Албански: karbol, fenik
Употреба: Хемија
Изведенки
карболен прид.
карболниот
Пример: карболна киселина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи