а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карбид

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Хемиско соединение на метал и други елементи со јаглерод.
Англиски: carbide Албански: karbid, karabit
Употреба: Хемија
2. Хемиско соединение од калциум и јаглерод од кое се добива ацетилен, што cе користи за заварување, за рударски ламби и сл.
Англиски: carbide Албански: karabit
Употреба: Хемија
Изведенки
карбидски прид.
карбидскиот
Пример: карбидска ламба, карбидско осветлување
FlexiMac
 менување на македонски глаголи