а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кара

Вид збор: Префикс
1. црн
Англиски: black Турски: kara
Примери:
карабоја
каракамен
2. тажен, голем
Англиски: sad Турски: kara
Примери:
карасевда
FlexiMac
 менување на македонски глаголи