а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кара

караат; карал; каран
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 2707
1. Прекорува, укорува некого.
Англиски: scold Албански: qortoj
Примери:
Таткото го караше синот поради доцнењето.
2. Напаѓа некого или нешто со погрдни зборови.
Англиски: threaten Албански: kërcnoj, kanosem
Употреба: Дијалектен збор
3. (се искара) Се лути на некого или на нешто.
Англиски: argue Албански: hidhërohet
Примери:
Во посланието, тој им се кара на своите адресати поради тоа што потпаѓаат под влијанието на јудаизмот.
4. (се искара) Се расправа, влегува во кавга со некого.
Англиски: quarrel Албански: grindem
Примери:
Тој постојано се кара со другарите.
Изведенки
карање ср.
мн. карања
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК