а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кара

мн. кари
Вид збор: Именка, женски род
Кола со железни сандаци за превоз на муниција, обично артилериска.
Англиски: car Германски: Karre
Употреба: Воен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи