а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

караштиса

караштисаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Измеша неколку работи, нешта.
Англиски: mix Турски: karışmak Албански: përziej
Употреба: Разговорно
Примери:
Виното го караштиса со вода.
2. (се караштиса) Се измеша со нешто.
Англиски: mix Турски: karışmak Албански: përziej
Употреба: Разговорно
Изведенки
1. караштисува несв.
караштисуваат
2. караштисување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи