а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карактеризација

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Покажување, претставување на карактерот, на суштествените црти на некого или нешто.
Англиски: characterization
Примери:
Јазикот е силно средство во карактеризацијата на личностите.
Авторот прави обид да даде своја карактеризација на литературните јазици.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи