а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карактерен

карактерниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на карактер; што ја изразува суштината на морално-психичкиот лик на поединецот или на заедницата.
2. Што има цврст, постојан карактер.
Примери:
Неговите постапки покажуваат дека е добар, карактерен човек.
Изведенки
карактерност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи