а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

караконџол

мн. караконџоли
Вид збор: Именка, машки род
1. Во народното верување - зол дух што ги плаши луѓето и се јавува во деновите меѓу Коледе и Богојавление.
Англиски: ghost Албански: fantazmë, hije
2. Вештер, вампир, зол човек.
Англиски: sorcerer Албански: magjistar, njeri i ligë
Употреба: Разговорно
Изведенки
1. караконџул м.
мн. караконџули
2. караконџола ж.
мн. караконџоли
3. караконџула ж.
мн. караконџули