а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каравела

мн. каравели
Вид збор: Именка, женски род
Вид на брод со три или четири јарболи, едреник.
Англиски: caravel
Употреба: Архаизам , Транспорт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи