а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каравана

мн. каравани
Вид збор: Именка, женски род
Голем, тркалезен, плиток бакарен сад за храна.
Изведенки
караванче ср.
мн. караванчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи