а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карабоја

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Црна боја, црнило.
Англиски: black paint Турски: kara boya
Употреба: Архаизам
Примери:
Вратата е ниска и дотраена и cо карабоја премачкана.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи