а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карабин

мн. карабини
Вид збор: Именка, машки род
1. Леcна, куса војничка пушка.
Англиски: carbine Албански: pushkë karabine
Употреба: Воен термин
2. Ловечка пушка за пукање со зрно (наместо со сачми).
Англиски: carbine Албански: karabinë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи