а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карабинка

мн. карабинки
Вид збор: Именка, женски род
карабин
Примери:
Ја закочив карабинката и ја фрлив преку рамо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи