а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карабинер

мн. карабинери
Вид збор: Именка, машки род
1. Војник вооружен со карабин.
Албански: karabinier
Употреба: Историја
2. Италијански жандарм.
Албански: zhandarm karabinier
Изведенки
карабинерски прид.
карабинерскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи