а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карабинерија

мн. карабинерии
Вид збор: Именка, женски род
Објект во кој се сместени карабинери.
Примери:
Ги молеа да не ја пренесат веста во карабинеријата или кај офицерите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи