а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капче

мн. капчиња
Вид збор: Именка, среден род
1. капа
Англиски: cap Албански: kapelë e vogël
Употреба: Деминутив , Хипокористика
Примери:
Плетено капче.
Фратарско капче.
2. капка
Англиски: drop Албански: pikë
Употреба: Деминутив
FlexiMac
 менување на македонски глаголи