а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капчест

Види и: капка (ж.)
капчестиот
Вид збор: Придавка
Што е сличен на капка; што содржи, што се образува од капки.
Примери:
капчеста пот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи