а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каприцира

(се) каприцираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Стане, станува каприциозен; упорно, тврдоглаво остане, останува на своето.
Англиски: insist on
Изведенки
каприцирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи