а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капиџик

мн. капиџици
Вид збор: Именка, машки род
Мала врата на ограда меѓу две соседни куќи.
Англиски: door Турски: kapı
Употреба: Деминутив
Примери:
Тие се пробиваа преку дворовите со безброј капиџици.
Изрази
Низ капиџик - без почитување на законот, со помош на врски и протекции.
Комши-капиџик - многу блиску.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи