а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капица

мн. капици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20808
1. капа
Англиски: cap Албански: kapelkë
Употреба: Деминутив
2. Обвивката со која е обвиен плодот, семето кај некои растенија.
Албански: lëvozhgë
Употреба: Ботаника
Примери:
Во раката имаше два желада со капица.
3. Купови снопје или сено.
Албански: stog
Употреба: Земјоделство
Примери:
Луѓето се губеа меѓу житата, меѓу откосите и капиците сено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи