а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капитулација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Прекин на вооружена борба и предавање на непријателот, под услови што ги поставува тој како победник.
Англиски: capitulation Албански: kapitulim
Употреба: Воен термин
Примери:
Безусловна капитулација.
2. Прекин, отcтапување од понатамошна борба (во конфликт, кавга со некого); признавање на сопствената слабост, немоќ.
Англиски: capitulation Албански: kapitulim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во таа дебата тој доживеа целосна капитулација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи