а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капитулантски

капитулантскиот
Вид збор: Придавка
Што е својствен или што се однесува на капитулант.
Примери:
капитулантски став
капитулантски одноc
FlexiMac
 менување на македонски глаголи