а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капиталист

мн. капиталисти
Вид збор: Именка, машки род
Лице што има голем капитал, сопственик на капитал.
Англиски: capitalist
Примери:
Мотивите на капиталистите се насочени кон профитот.
Изведенки
капиталистка ж.
мн. капиталистки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи