а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капитализира

капитализираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Претвори, претвора во капитал, изврши, врши капитализација.
Англиски: capitalize
Изведенки
капитализирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи