а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капиталец

мн. капиталци
Вид збор: Именка, машки род
Животно што се одликува cо своите особини, целосно или на некој свој дел (рогови, крзно).
Изрази
Елен капиталец - елен со големи и убави рогови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи