а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каписла

мн. каписли
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 34500
1. Метална запалка, исполнета со експлозив што cе пали со удар, триење, по елекричен пат и сл., а служи за палење на полнење од пушка, топ, мина.
Англиски: fuse Албански: kapsollë
Употреба: Воен термин
Примери:
Ги ставаа фишеците на камен, со друг камен удираа врз капислата и така пукаа.
2. Многу мала количина експлозив во хартиена или обвивка што експлодира по механички удар (на детски пиштол играчки).
Англиски: blank cartridge Албански: kapsollë
Примери:
Пиштол со каписли.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи