а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капира

капираат; капирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 54141
сфати, сфаќа, разбира
Англиски: understand
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој капираше сѐ што ќе му кажев.
Изведенки
капирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК