а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капинка

мн. капинки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26063
капина
Англиски: blackberry Албански: manaferrë
Употреба: Ботаника , Деминутив
Примери:
Ги изедоа сите капинки во чинијата.
Капинката ѝ го скинала фустанот.