а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капина

мн. капини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6502
1. Грмушка со долги трнливи гранки во вид на ластари, со срцести, назабени листови, со мали бели или розови цветови и cитни, тркалезни и сочни зрнести плодови со сјајна црна боја.
Латински: Rubus fructicosus Англиски: blackberry Албански: manaferrë
Употреба: Ботаника
Примери:
Целиот сум избоцкан од капините.
Нема ветар да зашумка во капињето.
Сок од капини.
2. Плод од капина.
Англиски: blackberry Албански: manaferrë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Набравме полна чинија капини.
Брала мома капини.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК