а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капилар

мн. капилари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17294
1. (обично во мн.) Најмал крвен сад во телото на човекот и на животните.
Англиски: capillary Албански: kapilar
Употреба: Анатомија , Медицина
Примери:
Венски капилари.
Артериски капилари.
Проширени капилари.
2. (обично во мн.) Многу тесен канал.
Англиски: capillary Албански: kapilare
Употреба: Хемија
Примери:
Во почвата капиларите образуваат неправилна мрежа.