а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капиларност

(едн.) капиларноста
Вид збор: Именка, женски род
1. Својство на почвата и на други порозни материјали да го подигнуваат нивото на водата, на течноста по капилари.
Англиски: capillarity Албански: kapilarizëm
Примери:
Капиларноста на почвата е способност водата да се подига од пониските во повисоките слоеви на почвата.
2. Подигање или спуштање на нивото на течноста во многу тесни цевки.
Англиски: capillarity Албански: kapilarizëm
Употреба: Физика
Примери:
Кога новата капка ќе дојде во допир со водата, по принципот на капиларност ќе се разлее и ќе се одржува постојано истото количество вода.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК