а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капиларен

капиларниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на капилар и на капиларност.
Англиски: capillary Албански: kapilare
Употреба: Медицина , Физика
Примери:
капиларни садови, капиларни пори