а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капетанија

мн. капетании
Вид збор: Именка, женски род
1. Територијално-извршен орган на поморската управа.
Англиски: port authority Албански: kapetani
Употреба: Транспорт
Примери:
Пристанишна капетанија.
2. Област со која управува капетан и служба на капетан.
Албански: kapetani
Употреба: Воен термин
Примери:
Тоа беше сосема млад човек, по смртта на татка си, дојден да ја владее капетанијата.