а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капела

мн. капели
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10164
1. Мала црква со еден олтар.
Англиски: chapel Албански: kapellë
Употреба: Религија
2. Вокална или инструментална група, хор (обично со помал број пејачи и свирачи).
Англиски: band Албански: kapelë, bandë
Употреба: Музика и танц
Примери:
цигански блех капели
3. шапка, обично женска
Англиски: cap Албански: kapelë, kësulë
Употреба: Разговорно
Примери:
На главата имаше тантелена капела.
Изведенки
капеличка ж.
мн. капелички
дем.