а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капач

мн. капачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16037
Тој што се капе во река, езеро и сл.
Англиски: bather
Примери:
Многу капачи се нуркаа во езерото.
Капачите седеа на песокта бидејќи сонцето беше слабо.
Изведенки
1. капачка ж.
мн. капачки
2. капачки прид.
капачкиот
Пример: Капачки костим. Капачки гаќи.