а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капар

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20619
Дел од договорена вредност, сума пари што се даваат однапред при склучување на некаков договор (при купување, наем и сл.), како гаранција дека договореното ќе се почитува, ќе се изврши.
Англиски: deposit Турски: kaparo Албански: kapar, depozit
Употреба: Економија
Примери:
Настојувам преку капар или аванси цврсто да ги врзам купувачите.