а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капари

капарат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 41855
капариса
Англиски: deposit Албански: kaparoj
Употреба: Економија
Примери:
Ја капаривме куќата.
Изведенки
капарува несв.
капаруваат